Тибетська медицина (Сова Рігпа)

Тибетська медицина

Тибетська медицина (Сова Рігпа, скорочено на тибетському − Соріг) − наука про баланс і довголіття, якій більше 2500 років. У дослівному перекладі − наука про зцілення. Кажуть, що це вчення було даровано людям самим Буддою.

Тибетська медицина походить із давнього королівства Шан Шунг. Завдяки обміну знаннями відомих лікарів того часу між собою, вона перетворилася в самостійну науку.

Тибетська медицина − одна з найбільш ефективних цілісних медичних систем профілактики та оздоровлення організму, яка може діагностувати схильність до захворювань до їх очевидного прояву в тілі.

Всі елементи організму функціонують взаємозалежно, і зв’язок між ними здійснюється системою каналів. Тому в тибетській медицині вважається, що захворювання одного із елементів − це захворювання всієї системи. Лікування хворого органу або тканини проводиться з урахуванням їх взаємозв’язку з іншими органами або тканинами тіла.

Тибетська медицина ґрунтується на знанні про п’ять першоелементів (земля, вода, вогонь, вітер, простір) і трьох дошах (життєвих началах) − Вітер (Лунг), Жовч (Тріпа) і Слиз (Бекен). У всіх тканинах тіла першоелементи знаходяться у різних пропорціях, а співвідношення дош в організмі визначає конституцію людини і схильність до тих чи інших захворювань. Людське тіло розглядається як незамкнена система, яка функціонує у тісному взаємозв’язку із зовнішнім світом. Тому враховуються не тільки індивідуальні особливості кожного людського організму, але і зовнішні чинники − харчування, спосіб життя, місцевість проживання, пора року, зміна сезонів і навіть вплив астрономічних та астрологічних чинників.

Неправильне харчування, спосіб життя і зміна пір року є основними провокаторами дисбалансу, який з часом може трансформуватися у хворобу. Саме тому в тибетській медицині так багато уваги приділяється правильній дієті та способу життя відповідно до індивідуальних особливостей конституції людини. Щоб визначити особливості і життєво важливі потреби своєї конституції, краще проконсультуватися у кваліфікованого лікаря.

На вивчення тибетської медицини необхідно від 6 до 20 років і більше, з яких мінімум один рік обов’язково присвячується курсу медитації. Крім глибинних знань, лікарю Сова Рігпа важливо володіти навичкою хорошої концентрації і вміти контролювати свій розум.

«Чжуд-Ши» − основний трактат тибетської медицини, який зберігся до наших днів. Лікарі тибетської медицини донині використовують знання, викладені в цьому древньому тексті.